Optimalizace rychlosti

Pokud se vaše webová stránka nenačte do tří sekund, řada uživatelů ji opustí ještě před načtením.

Na to byste měli myslet již před zahájením vývoje webové prezentace a dbát na co možná nejnižší datovou náročnost.

Rádi bychom z internetu udělali rychlejší a pro uživatele příjemnější prostředí, nicméně stránek je zde mnoho. Proto s vámi níže sdílíme pár tipů, díky kterým bude vaše prezentace načítáná rychleji a oblíbí si ji uživatelé i roboti vyhledávačů.

K testování datové náročnosti můžete použít jeden z těchto nástrojů:
PageSpeed Insights, Web Page Test nebo Pingdom.

 • Minifikace kódů

  Minifikovat můžete veškéré zdrojové kódy (HTML, CSS i JavaScript). Po odebrání všech nepotřebných znaků a komentářů můžete snížit datovou náročnost těchto zdrojů až na polovinu.

 • Komprese obrázků

  Dobře zkomprimujte všechny JPG a PNG obrázky. Nepoužívejte datově náročnější PNG formát, pokud nepotřebujete průhledné pozadí. Pro vektorové obrázky využívejte výhradně formát SVG.

 • Rychlejší renderování

  Datově náročný JavaScript umístěte na konec stránky před zakončovácí </body> tag. Připravte critical.css a ostatní styly načítejte asynchronně po načtení stránky. Minimalizujete počet načítaných JavaScript a CSS souborů.

 • Kvalitní hosting

  Provozujte webovou prezentaci na kvalitním hostingu s dobrou odezvou a dostupností. Aktivujte cachování a kompresi na serveru. Provozujte web s bezpečnostním certifikátem ideálně rovnou na HTTP/2 protokolu.

4
Awwwards
Mobile Excellence
3
Web Top 100
Honour
6
CSS Design Awards
Special Kudos
5
Awwwards
Honorable Mention